Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Dwutygodnik Kraków.pl - przeczytaj najnowsze wydanie

Data publikacji: 2017-04-26, Data modyfikacji: 2017-04-26
A A AWydrukDrukuj  
 
Główny temat tego numeru to wprowadzenie w naszym mieście w życie reformy edukacji. Kraków ma już plany nowej sieci szkół. Zanim powstały, odbyło się wiele spotkań i przeprowadzono mnóstwo analiz, a krakowianie wzięli udział w prawie 200 godzinach konsultacji w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Jakie będą najważniejsze zmiany wynikające z wprowadzanej reformy? W tym roku mija 10 lat działalności Biblioteki Polskiej Piosenki, o której Małgorzata Stuch rozmawia z jej założycielem - Waldemarem Domańskim: „Od zawsze interesowałem się polską piosenką. Wychowałem się przy radiu, na utworach Niemena, Grechuty, Demarczyk. Zbierałem wszystko, co się wiąże z polską piosenką: płyty, kasety, taśmy. Szukałem informacji o autorach, wykonawcach i okolicznościach powstania utworów.(...)” Z tekstu Anny Okońskiej-Walkowicz, Doradcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej dowiemy się jak rozwijają się Centra Aktywności Seniorów i dlaczego warto je odwiedzać. W numerze przeczytają Państwo również m.in. o „Rowerowym maju”, czyli akcji mającej zachęcić uczniów podstawówek do codziennych rowerowych dojazdów do szkół, o szkockiej kracie tworzonej specjalnie dla Krakowa i o randkowych śniadaniach.

Pełna treść wiadomości na: krakow.pl/wydania_w_pdf/209546,1896,komunikat,krakow_pl_nr_8__198___26_04_2017_r__.html
krakow.pl, Źródło artykułu: krakow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krakowski - powiat w centralnej części  województwa małopolskiego z siedzibą w Krakowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice – Przeginia, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Słomki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki, zajmując powierzchnię 1229,62 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Ojcowski Park Narodowy, rezerwaty przyrody (Dolina Szklarki, Dolina Potoku Rudno, Dolina Eliaszówki, Dolina Mnikowska, Dolina Kluczwody, Dolina Racławki, Zimny Dół, Kajasówka i Wąwóz Bolechowicki), parki krajobrazowe (Rudniański Park Krajobrazowy, Tenczyński Park Krajobrazowy, Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie) oraz rzeka Wisła.

Do zabytków architektonicznych zalicza się: zespół pałacowo – parkowy Potockich i pałacyk  Vauxhall w Krzeszowicach, pałac w Niedźwiedziu, zespół dworski w Karniowicach, dwory w Książniczkach, Michałowicach, Młodziejowicach, Modlnicy i Tomaszowicach, dwór z parkiem w Świątnikach Górnych, dworek w Goszczycach, forty austriackie Bibice, Pękowice i  Zielonki – Marszowiec, Izba Regionalna w Bibicach, budynek łazienek „Zofia” w Krzeszowicach, stadnina koni i młyn w Wilczkowicach oraz liczne zabytkowe kościoły i kaplice. 

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle i usługach. W powiecie krakowskim działają liczne zakłady przemysłowe, np. Elektrownia Skawina, w Skawinie działają także zakłady metalurgiczne oraz zakłady spożywcze jak: Lajkonik, Gellwe w Zabierzowie czy Felix pod Słomnikami.

Przez powiat przebiega autostrada A4, dwie trasy europejskie E40 i E77 oraz cztery drogi krajowe nr: 7, 44, 79 i 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola