Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kraków: Rocznica ŚDM

Data publikacji: 2017-08-16, Data modyfikacji: 2017-08-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Kraków: Rocznica ŚDM

Około 10 tys. osób zarejestrowało do tej pory swój udział w obchodach pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. 29 lipca odbyła się katecheza dla młodych, koncert w TAURON Arenie Kraków, a 30 lipca – msza św. w sanktuarium Jana Pawła II. 

Wydarzenie dopełniła akcja „Experience Kraków Again!”, w ramach której miasto zaprosiło sześciu losowo wybranych pielgrzymów z Włoch i Hiszpanii.

Pierwszym pielgrzymem, który pojawił się w Krakowie jest Carmine z Włoch. Wylądował na lotnisku w Balicach 26 lipca o godz. 15.15. Kolejna będzie Marta, która na lotnisku pojawi się 27 lipca o godz. 21.40. 28 lipca o godz. 14.15 powitaliśmy Elene i Marianne, a o 23.30 Verónice. 29 lipca o godz. 16.15 do zaproszonych pielgrzymów dołączył Pelayo.

Przez tydzień pielgrzymi poznawali Kraków zarówno od strony religijnej, jak i świeckiej. Zobaczyli m.in.: bazylikę Mariacką, katedrę na Wawelu, opactwo w Tyńcu oraz okno papieskie na Franciszkańskiej 3. Zwiedzą także Muzeum Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, podziemia Rynku oraz gmach główny Muzeum Narodowego i „Damę z gronostajem”. 

Główną atrakcją był koncert w TAURON Arenie Kraków z okazji rocznicy ŚDM. W niedzielę, po mszy świętej w Centrum Jana Pawła II, pojechali do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej.

„ Pielgrzymi wejdą na kopiec Kościuszki, odwiedzą Ogród Doświadczeń i pojadą na wycieczkę rowerową wzdłuż bulwarów nad Wisłą. Planujemy też krótki rejs statkiem. Rok temu nie udało im się odwiedzić Wieliczki, tym razem zwiedzą kopalnię soli” mówiła Elżbieta Kantor, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki.

Rocznica ŚDM to nie tylko zwiedzanie – goście przypomną sobie smak polskich potraw, nie zabraknie więc pierogów, żurku, rosołu, sernika i wadowickich kremówek.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krakowski - powiat w centralnej części  województwa małopolskiego z siedzibą w Krakowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice – Przeginia, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Słomki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki, zajmując powierzchnię 1229,62 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Ojcowski Park Narodowy, rezerwaty przyrody (Dolina Szklarki, Dolina Potoku Rudno, Dolina Eliaszówki, Dolina Mnikowska, Dolina Kluczwody, Dolina Racławki, Zimny Dół, Kajasówka i Wąwóz Bolechowicki), parki krajobrazowe (Rudniański Park Krajobrazowy, Tenczyński Park Krajobrazowy, Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie) oraz rzeka Wisła.

Do zabytków architektonicznych zalicza się: zespół pałacowo – parkowy Potockich i pałacyk  Vauxhall w Krzeszowicach, pałac w Niedźwiedziu, zespół dworski w Karniowicach, dwory w Książniczkach, Michałowicach, Młodziejowicach, Modlnicy i Tomaszowicach, dwór z parkiem w Świątnikach Górnych, dworek w Goszczycach, forty austriackie Bibice, Pękowice i  Zielonki – Marszowiec, Izba Regionalna w Bibicach, budynek łazienek „Zofia” w Krzeszowicach, stadnina koni i młyn w Wilczkowicach oraz liczne zabytkowe kościoły i kaplice. 

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle i usługach. W powiecie krakowskim działają liczne zakłady przemysłowe, np. Elektrownia Skawina, w Skawinie działają także zakłady metalurgiczne oraz zakłady spożywcze jak: Lajkonik, Gellwe w Zabierzowie czy Felix pod Słomnikami.

Przez powiat przebiega autostrada A4, dwie trasy europejskie E40 i E77 oraz cztery drogi krajowe nr: 7, 44, 79 i 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola