Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2024   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kraków: Realizatorzy projektów

Data publikacji: 2017-08-19, Data modyfikacji: 2017-08-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Kraków: Realizatorzy projektów

Największym realizatorem IV edycji budżetu obywatelskiego Krakowa będzie Zarząd Zieleni Miejskiej – przypadną mu 24 projekty. Tylko w części ogólnomiejskiej ZZM zrealizuje 6 z 14 zadań.

Zwycięski projekt „Zalew Bagry – zagospodarowanie”, na który głosowało prawie 14 tys. krakowian, zakłada zagospodarowanie wschodniego fragmentu Zalewu Bagry, tak by można go było wykorzystywać do celów rekreacyjno-wypoczynkowych. Uporządkowane zostaną tereny zielone, zbudowane i wyremontowane ciągi piesze, zainstalowane oświetlenie i mała architektura. W planach jest również uruchomienie bezpiecznego kąpieliska. Prace rozpoczną się w 2019 r. Budżet zadania to 3 mln zł.

Pozostałe zielone projekty ogólnomiejskie, które zostaną zrealizowane w naszym mieście ze środków budżetu obywatelskiego to: „100 drzew dla każdej dzielnicy!” (2. miejsce na liście), „Zaciągnij się po-TĘŻNIE – SOLANKOWE orzeźwienie dla Krakowa” (4. miejsce), „Zdrowy Kraków – zielenieje!” (8. miejsce), „Park przy ul. Wadowickiej” (9. miejsce) oraz „Strefy Chilloutu – relaks na leżakach” (11. miejsce). Przewidują one nasadzenia ponad dwóch tysięcy drzew, a także krzewów i kwiatów, które nie tylko uatrakcyjnią otoczenie, ale także zwiększą wydolność zielonych płuc Krakowa. Lepsze oddychanie mają też zapewnić tężnie solankowe – pomysł ich budowy poparło prawie 6 tys. krakowian. Pozostałe dwa projekty dotyczą zagospodarowania terenów zielonych na park i strefy wypoczynkowe z leżakami i stoliczkami.

Zarząd Zieleni Miejskiej zrealizuje też 18 projektów dzielnicowych, w tym aż cztery na Prądniku Białym, po dwa na Prądniku Czerwonym, w Krowodrzy, Dębnikach i na Wzgórzach Krzesławickich.

Biuro ds. Ochrony Zdrowia będzie zaangażowane w realizację 18 projektów. Na liście zadań ogólnomiejskich znalazły się dwa bliźniacze pomysły: „Mali ratownicy” i „Duzi ratownicy”. Pierwszy skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i przedszkoli, obejmuje naukę udzielania pierwszej pomocy, także za pomocą defibrylatora zewnętrznego, a drugi ma na celu podniesienie kwalifikacji profesjonalnych ratowników medycznych, pracujących w różnych placówkach na terenie Krakowa. Projekt „Mali ratownicy” zostanie także wdrożony w 16 dzielnicach.

Osiem projektów będzie miał pod swoją pieczą Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Trzy z nich to zadania ogólnomiejskie: „Łączymy Parki Krakowa – z Dzielnicy I, IV, V, VI, VII do Ojcowa” (3. miejsce), „Szybciej tramwajem – wydzielenie torowisk tramwajowych” (7. miejsce) oraz „Remont ul. Kocmyrzowskiej – bis” (10. miejsce). Pozostałe projekty o charakterze infrastrukturalnym zostaną zrealizowane w dzielnicach IV, VI, VIII, X i XVIII – to m.in. remont schodów przy ul. Opolskiej, montaż samodzielnych stacji naprawy rowerów, instalacja lamp na alei Róż.

Pięć projektów zrealizuje Zarząd Infrastruktury Sportowej. Na liście ogólnomiejskiej zmieścił się „Pływający pomost kajakowy na Wiśle w Nowej Hucie”, który zakłada zakup pomostu przystosowanego dla kajakarzy. Pozostałe to zadania w dzielnicach IV, IX, XI i XII – bezpłatne szkolenie piłkarskie dla dzieci i młodzieży, street workout park, minisiłownia na otwartym powietrzu, otwarte zajęcia biegowo-ruchowe.

Zespół Ekonomiki Oświaty został wyznaczony do realizacji pięciu zadań dzielnicowych – doposażenie w sprzęt sportowy i modernizacja nagłośnienia sali sportowej (dzielnica VI), przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na Bielanach (dzielnica VII), monitoring smogu (dzielnica X), ogród społeczny (dzielnica XVIII).

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zajmie się realizacją czterech zadań. Pierwsze to projekt zakładający doposażenie strażaków-ratowników OSP w niezbędny sprzęt ratowniczy i profilaktyczny (6. miejsce na liście ogólnomiejskiej). Pozostałe trzy to zadania dzielnicowe: „Bezpieczne Podgórze Duchackie”, „Ratownicy WOPR nad Bagrami” oraz „Bezpieczeństwo mieszkańców Dzielnicy XIII Podgórze”.

Za realizację trzech projektów dzielnicowych mających na celu promocję czytelnictwa odpowiedzialna będzie Biblioteka Kraków. Nowości wydawnicze pojawią się w filiach Biblioteki w dzielnicach VIII, XII i XVIII.

W dzielnicy I Stare Miasto realizację trzech projektów powierzono Centrum Młodzieży im. dra H. Jordana – te zadania to letnie ogólnodostępne atelier przy ul. Krupniczej 38, zakup akordeonu dla Zespołu „Małe Słowianki” i oczyszczaczy powietrza dla Akademii Twórczego Przedszkola.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krakowski - powiat w centralnej części  województwa małopolskiego z siedzibą w Krakowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice – Przeginia, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Słomki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki, zajmując powierzchnię 1229,62 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Ojcowski Park Narodowy, rezerwaty przyrody (Dolina Szklarki, Dolina Potoku Rudno, Dolina Eliaszówki, Dolina Mnikowska, Dolina Kluczwody, Dolina Racławki, Zimny Dół, Kajasówka i Wąwóz Bolechowicki), parki krajobrazowe (Rudniański Park Krajobrazowy, Tenczyński Park Krajobrazowy, Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie) oraz rzeka Wisła.

Do zabytków architektonicznych zalicza się: zespół pałacowo – parkowy Potockich i pałacyk  Vauxhall w Krzeszowicach, pałac w Niedźwiedziu, zespół dworski w Karniowicach, dwory w Książniczkach, Michałowicach, Młodziejowicach, Modlnicy i Tomaszowicach, dwór z parkiem w Świątnikach Górnych, dworek w Goszczycach, forty austriackie Bibice, Pękowice i  Zielonki – Marszowiec, Izba Regionalna w Bibicach, budynek łazienek „Zofia” w Krzeszowicach, stadnina koni i młyn w Wilczkowicach oraz liczne zabytkowe kościoły i kaplice. 

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle i usługach. W powiecie krakowskim działają liczne zakłady przemysłowe, np. Elektrownia Skawina, w Skawinie działają także zakłady metalurgiczne oraz zakłady spożywcze jak: Lajkonik, Gellwe w Zabierzowie czy Felix pod Słomnikami.

Przez powiat przebiega autostrada A4, dwie trasy europejskie E40 i E77 oraz cztery drogi krajowe nr: 7, 44, 79 i 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola