Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kraków: Zdjęcie z Kościuszką

Data publikacji: 2017-10-17, Data modyfikacji: 2017-10-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Kraków: Zdjęcie z Kościuszką

Kilka tysięcy mieszkańców zgromadziło się 14 października na Rynku Głównym przed Wieżą Ratuszową do wspólnego zdjęcia. Fotografia będzie wspaniałą pamiątką z okazji finału roku Tadeusza Kościuszki. 

Finał roku Tadeusza Kościuszki 14 października na Rynku Głównym został uwieńczony wspólnym zdjęciem mieszkańców w czapkach krakuskach oraz wyjątkową Lekcją Śpiewania. Pamiątkowe zdjęcie mieszkańców wykonał fotograf Wiesław Majka. Wraz z mieszkańcami Krakowa i jego gośćmi do zbiorowego zdjęcia ustawił się Tadeusz Kościuszko. W rolę naczelnika wcielił się znany krakowski aktor Tomasz Schimscheiner. Wcześniej na miejscu można było odebrać darmową czapkę krakuskę. Dla mieszkańców przygotowano 10 tysięcy egzemplarzy.

O godz. 15.30 rozpoczęła się Lekcja Śpiewania pieśni i piosenek kościuszkowskich „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”. Kancelaria Prezydenta zapewniła 4000 bezpłatnych śpiewników. Koncert poprowadził Waldemar Domański. Na tę okazję Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce, jak również tymi, których autorstwo przypisuje się samemu Naczelnikowi. Zebrany materiał został wydany w postaci kilkunastu nagrań w bogato ilustrowanym wydawnictwie, wzbogaconym o DVD z materiałami edukacyjnymi oraz filmem fabularnym z 1938 roku pt. „Kościuszko pod Racławicami”. Osoby, które jako pierwsze przyszły po odbiór śpiewnika, otrzymały również bezpłatnie płyty.

UM Kraków, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krakowski - powiat w centralnej części  województwa małopolskiego z siedzibą w Krakowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice – Przeginia, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Słomki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki, zajmując powierzchnię 1229,62 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Ojcowski Park Narodowy, rezerwaty przyrody (Dolina Szklarki, Dolina Potoku Rudno, Dolina Eliaszówki, Dolina Mnikowska, Dolina Kluczwody, Dolina Racławki, Zimny Dół, Kajasówka i Wąwóz Bolechowicki), parki krajobrazowe (Rudniański Park Krajobrazowy, Tenczyński Park Krajobrazowy, Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie) oraz rzeka Wisła.

Do zabytków architektonicznych zalicza się: zespół pałacowo – parkowy Potockich i pałacyk  Vauxhall w Krzeszowicach, pałac w Niedźwiedziu, zespół dworski w Karniowicach, dwory w Książniczkach, Michałowicach, Młodziejowicach, Modlnicy i Tomaszowicach, dwór z parkiem w Świątnikach Górnych, dworek w Goszczycach, forty austriackie Bibice, Pękowice i  Zielonki – Marszowiec, Izba Regionalna w Bibicach, budynek łazienek „Zofia” w Krzeszowicach, stadnina koni i młyn w Wilczkowicach oraz liczne zabytkowe kościoły i kaplice. 

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle i usługach. W powiecie krakowskim działają liczne zakłady przemysłowe, np. Elektrownia Skawina, w Skawinie działają także zakłady metalurgiczne oraz zakłady spożywcze jak: Lajkonik, Gellwe w Zabierzowie czy Felix pod Słomnikami.

Przez powiat przebiega autostrada A4, dwie trasy europejskie E40 i E77 oraz cztery drogi krajowe nr: 7, 44, 79 i 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola