Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kraków. Teatr im. Juliusza Słowackiego otwiera nowy sezon

Data publikacji: 2018-09-15, Data modyfikacji: 2018-09-17
A A AWydrukDrukuj  
 
- Przed nami kolejna teatralna jesień powiedział na początku dyr Krzysztof Głuchowski witając uczestników spotkania otwierającego nowy sezon teatralny. -Rok 2018 jest jednak rokiem szczególnym, bo wszyscy obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a nasz teatr świętuje 125–te urodziny. Te dwie rocznice są ze sobą nierozerwalnie związane, bo w teatrze zawsze mówiło się o potrzebie Wolności. Tutaj działa się historia. W sierpniu 1914 r. szable i stare powstańcze pałasze z teatralnej zbrojowni stały się częścią uzbrojenia formujących się Legionów Polskich. W listopadzie 1916 r., po wydaniu przez cesarzy Austro-Węgier i Niemiec aktu zapowiadającego powstanie niepodległej Polski to właśnie w gmachu teatru świętowano wraz z Józefem Piłsudskim powrót Rzeczypospolitej na mapę Europy. Równocześnie tutaj rodziły się i wzmacniały niepodległościowe aspiracje Polaków. To w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego udawało się artystom mówić głośno o tym, co oficjalnie było niedozwolone. Dawać głos i świadectwo tematom niewygodnym, ale dotkliwie aktualnym, w których jak w zwierciadle odbijały się twarze naszych widzów.

Pełna treść wiadomości na: krakow.naszemiasto.pl/artykul/krakow-teatr-im-juliusza-slowackiego-otwiera-nowy-sezon,4802463,artgal,t,id,tm.html?kategoria=33
krakow.naszemiasto.pl, Źródło artykułu: krakow.naszemiasto.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krakowski - powiat w centralnej części  województwa małopolskiego z siedzibą w Krakowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice – Przeginia, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Słomki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki, zajmując powierzchnię 1229,62 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Ojcowski Park Narodowy, rezerwaty przyrody (Dolina Szklarki, Dolina Potoku Rudno, Dolina Eliaszówki, Dolina Mnikowska, Dolina Kluczwody, Dolina Racławki, Zimny Dół, Kajasówka i Wąwóz Bolechowicki), parki krajobrazowe (Rudniański Park Krajobrazowy, Tenczyński Park Krajobrazowy, Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie) oraz rzeka Wisła.

Do zabytków architektonicznych zalicza się: zespół pałacowo – parkowy Potockich i pałacyk  Vauxhall w Krzeszowicach, pałac w Niedźwiedziu, zespół dworski w Karniowicach, dwory w Książniczkach, Michałowicach, Młodziejowicach, Modlnicy i Tomaszowicach, dwór z parkiem w Świątnikach Górnych, dworek w Goszczycach, forty austriackie Bibice, Pękowice i  Zielonki – Marszowiec, Izba Regionalna w Bibicach, budynek łazienek „Zofia” w Krzeszowicach, stadnina koni i młyn w Wilczkowicach oraz liczne zabytkowe kościoły i kaplice. 

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle i usługach. W powiecie krakowskim działają liczne zakłady przemysłowe, np. Elektrownia Skawina, w Skawinie działają także zakłady metalurgiczne oraz zakłady spożywcze jak: Lajkonik, Gellwe w Zabierzowie czy Felix pod Słomnikami.

Przez powiat przebiega autostrada A4, dwie trasy europejskie E40 i E77 oraz cztery drogi krajowe nr: 7, 44, 79 i 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola