Belka
Sobota, 20 Kwietnia 2024   imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

CZADO - Koncert kolęd łemkowskich w wykonaniu Julii Doszny

2011-12-18  
Źródło artykułu: www.dworczeczow.pl, Autor zdjęć: plakat
 
CZADO - Koncert kolęd łemkowskich w wykonaniu Julii Doszny

CZADO (znaczy dziecko) jest to nazwa płyty z kolędami łemkowskimi, którą artystka nagrała ze swoimi synami, Łukaszem i Tomaszem.

Artystka tak opisuję ideę CZADO: "to kolędy mego dzieciństwa, towarzyszyły mi, odkąd pamiętam, a więc od dzieciństwa, i jako dziecko właśnie ukochałam je najbardziej spośród wielu słyszanych i śpiewanych pieśni. Z perspektywy lat nie umiem powiedzieć, czy bardziej czekałam na święta Bożego Narodzenia, bo kolorowa choinka z jabłkami, orzechami, cukierkami i świeczkami, bo w końcu można było najeść się do syta, bo cała rodzina taka przyjazna - czy też dlatego, że mogłam wyśpiewać Jezuskowi moją serdeczną radość. Czy rozumiałam wówczas słowa Ewangelii świętego Jana, że oto Dziecię Boże - CZADO - przychodzi na świat, „…aby każdy, kto w Nie wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”? Pamiętam tylko tę wszechobecną radość czystego dziecięcego serca. Łemkowie w mojej rodzinnej Bielance, przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, śpiewali kolędy również w czasie adwentu. Sprzyjała temu jesienna pora długich wieczorów, przeznaczonych w gospodarstwie na darcie pierza, przędzenie wełny, robienie na drutach. Był to czas weczirok, które służyły nie tylko wykonywaniu monotonnych prac, ale przede wszystkim zbliżaniu ku sobie ludzi. Spotkaniom tym towarzyszyła nieodłącznie pieśń."

Julia Doszna urodziła się w Beskidzie Niskim. Wyrastała w kulturze łemkowskiej. Ludowe pieśni towarzyszyły jej od wczesnego dzieciństwa. Przez wiele lat śpiewała z zespołem "Łemkowyna". Potem zaczęła występować samodzielnie. Nagrała kilka płyt. Jej utwory opowiadają o zwyczajach, przeżyciach i tragicznej doli karpackiej ludności. W swoim repertuarze Doszna wykorzystuje głównie stare, ludowe pieśni łemkowskie i nadaje im nowy charakter. W jej głosie tkwi rzadko spotykana szczerość wyrażania najprostszych uczuć takich jak miłość do Boga, przyrody, drugiego człowieka.

mat. promocyjne
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krakowski - powiat w centralnej części  województwa małopolskiego z siedzibą w Krakowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice – Przeginia, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Słomki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki, zajmując powierzchnię 1229,62 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Ojcowski Park Narodowy, rezerwaty przyrody (Dolina Szklarki, Dolina Potoku Rudno, Dolina Eliaszówki, Dolina Mnikowska, Dolina Kluczwody, Dolina Racławki, Zimny Dół, Kajasówka i Wąwóz Bolechowicki), parki krajobrazowe (Rudniański Park Krajobrazowy, Tenczyński Park Krajobrazowy, Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie) oraz rzeka Wisła.

Do zabytków architektonicznych zalicza się: zespół pałacowo – parkowy Potockich i pałacyk  Vauxhall w Krzeszowicach, pałac w Niedźwiedziu, zespół dworski w Karniowicach, dwory w Książniczkach, Michałowicach, Młodziejowicach, Modlnicy i Tomaszowicach, dwór z parkiem w Świątnikach Górnych, dworek w Goszczycach, forty austriackie Bibice, Pękowice i  Zielonki – Marszowiec, Izba Regionalna w Bibicach, budynek łazienek „Zofia” w Krzeszowicach, stadnina koni i młyn w Wilczkowicach oraz liczne zabytkowe kościoły i kaplice. 

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle i usługach. W powiecie krakowskim działają liczne zakłady przemysłowe, np. Elektrownia Skawina, w Skawinie działają także zakłady metalurgiczne oraz zakłady spożywcze jak: Lajkonik, Gellwe w Zabierzowie czy Felix pod Słomnikami.

Przez powiat przebiega autostrada A4, dwie trasy europejskie E40 i E77 oraz cztery drogi krajowe nr: 7, 44, 79 i 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola