CZADO (znaczy dziecko) jest to nazwa płyty z kolędami łemkowskimi, którą artystka nagrała ze swoimi synami, Łukaszem i Tomaszem.
Artystka tak opisuję ideę CZADO: "to kolędy mego dzieciństwa, towarzyszyły mi, odkąd pamiętam, a więc od dzieciństwa, i jako dziecko właśnie ukochałam je najbardziej spośród wielu słyszanych i śpiewanych pieśni. Z perspektywy lat nie umiem powiedzieć, czy bardziej czekałam na święta Bożego Narodzenia, bo kolorowa choinka z jabłkami, orzechami, cukierkami i świeczkami, bo w końcu można było najeść się do syta, bo cała rodzina taka przyjazna - czy też dlatego, że mogłam wyśpiewać Jezuskowi moją serdeczną radość. Czy rozumiałam wówczas słowa Ewangelii świętego Jana, że oto Dziecię Boże - CZADO - przychodzi na świat, „…aby każdy, kto w Nie wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”? Pamiętam tylko tę wszechobecną radość czystego dziecięcego serca. Łemkowie w mojej rodzinnej Bielance, przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, śpiewali kolędy również w czasie adwentu. Sprzyjała temu jesienna pora długich wieczorów, przeznaczonych w gospodarstwie na darcie pierza, przędzenie wełny, robienie na drutach. Był to czas weczirok, które służyły nie tylko wykonywaniu monotonnych prac, ale przede wszystkim zbliżaniu ku sobie ludzi. Spotkaniom tym towarzyszyła nieodłącznie pieśń."
Julia Doszna urodziła się w Beskidzie Niskim. Wyrastała w kulturze łemkowskiej. Ludowe pieśni towarzyszyły jej od wczesnego dzieciństwa. Przez wiele lat śpiewała z zespołem "Łemkowyna". Potem zaczęła występować samodzielnie. Nagrała kilka płyt. Jej utwory opowiadają o zwyczajach, przeżyciach i tragicznej doli karpackiej ludności. W swoim repertuarze Doszna wykorzystuje głównie stare, ludowe pieśni łemkowskie i nadaje im nowy charakter. W jej głosie tkwi rzadko spotykana szczerość wyrażania najprostszych uczuć takich jak miłość do Boga, przyrody, drugiego człowieka.
Powiat krakowski - powiat w centralnej części województwa małopolskiego z siedzibą w Krakowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice – Przeginia, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Słomki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki, zajmując powierzchnię 1229,62 km kw. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola