Belka
Poniedziałek, 24 Lutego 2025   imieniny: Maciej, Bogusz, Modest
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kraków in the 1880s: AGAD Obwieszczenie c.k. Namiestnictwa we Lwowie o rozpisaniu wyborów uzupełniających

Data publikacji: 2014-08-13, Źródło artykułu: http://commons.wikimedia.org, Autor zdjęcia: Unknown
 
Obwieszczenie c.k. Namiestnictwa we Lwowie o rozpisaniu wyborów uzupełniających /1 posła/ do Rady Państwa z okręgu miasta Krakowa 15 kwietnia 1886 r. Parlament austriacki, zwany Radą Państwa (Reichsrat), został powołany do życia Patentem Lutowym wydanym 26 lutego 1861 r. Składał się z dwóch izb – Izby Posłów (Abgeordnetenhaus) oraz Izby Panów (Herrenhaus). W skład Izby Panów wchodzili członkowie domu cesarskiego, arcybiskupi i biskupi noszący tytuł książąt, głowy rodów szlacheckich wielkich posiadaczy ziemskich (cesarz nadawał im dożywotnie prawo zasiadania w Izbie) oraz inne osoby, którym cesarz nadał to prawo za zasługi. W Izbie Poselskiej zasiadało 343 posłów wybieranych przez sejmy krajowe. Taki system wyboru posłów do Izby Poselskiej w 1873 r. został zastąpiony wyborami bezpośrednimi w poszczególnych krajach monarchii, przeprowadzanymi w oparciu o system kurialny. Galicja początkowo otrzymała prawo obsadzenia 38 mandatów, a po 1873 r., kiedy zwiększono ogólną liczbę posłów do 353, 63 mandatów. Rada Państwa miała być zwoływana raz do roku, jej kadencja wynosiła 6 lat. Do 1867 r. funkcjonowała jako tzw. ściślejsza Rada Państwa, obradując bez krajów węgierskich lub jako pełna Rada - wraz z Węgrami. Władza państwowa w Galicji wykonywana była za pośrednictwem namiestnika, który był przedstawicielem cesarza na terenie kraju. Namiestnikowi podlegała administracja krajowa – powiaty ze starostami, gminy miejskie i wiejskie oraz obszary dworskie. Mianował go cesarz, a decyzje personalne dotyczące obsady tego stanowiska podejmował w porozumieniu z Kołem Polskim i Sejmem krajowym. Z reguły funkcja ta powierzana była Polakom. Sprawowało ją wielu znanych i zasłużonych polityków galicyjskich, np. Kazimierz Badeni, Andrzej Potocki, czy Michał Bobrzyński. Siedziba namiestnika i urzędu, przy pomocy którego wykonywał swoje zadania, zwanego namiestnictwem, znajdowała się we Lwowie. Mimo iż namiestnik był reprezentantem władzy cesarskiej w Galicji, to w praktyce wytworzył się zwyczaj współpracy namiestników z Sejmem krajowym, m.in. na początku każdej sesji sejmowej namiestnik składał przed Sejmem sprawozdanie. Miejsce: Kraków Opis: oryginał, jęz. polski, papier, afisz o wymiarach 483x343 mm. Autor komentarza: Zofia Czekalska-Sitko Autor zdjęcia: Małgorzata Multarzyńska-Janikowska

 


AGAD Obwieszczenie c.k. Namiestnictwa we Lwowie o rozpisaniu wyborów uzupełniających
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krakowski - powiat w centralnej części  województwa małopolskiego z siedzibą w Krakowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice – Przeginia, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Słomki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki, zajmując powierzchnię 1229,62 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Ojcowski Park Narodowy, rezerwaty przyrody (Dolina Szklarki, Dolina Potoku Rudno, Dolina Eliaszówki, Dolina Mnikowska, Dolina Kluczwody, Dolina Racławki, Zimny Dół, Kajasówka i Wąwóz Bolechowicki), parki krajobrazowe (Rudniański Park Krajobrazowy, Tenczyński Park Krajobrazowy, Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie) oraz rzeka Wisła.

Do zabytków architektonicznych zalicza się: zespół pałacowo – parkowy Potockich i pałacyk  Vauxhall w Krzeszowicach, pałac w Niedźwiedziu, zespół dworski w Karniowicach, dwory w Książniczkach, Michałowicach, Młodziejowicach, Modlnicy i Tomaszowicach, dwór z parkiem w Świątnikach Górnych, dworek w Goszczycach, forty austriackie Bibice, Pękowice i  Zielonki – Marszowiec, Izba Regionalna w Bibicach, budynek łazienek „Zofia” w Krzeszowicach, stadnina koni i młyn w Wilczkowicach oraz liczne zabytkowe kościoły i kaplice. 

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle i usługach. W powiecie krakowskim działają liczne zakłady przemysłowe, np. Elektrownia Skawina, w Skawinie działają także zakłady metalurgiczne oraz zakłady spożywcze jak: Lajkonik, Gellwe w Zabierzowie czy Felix pod Słomnikami.

Przez powiat przebiega autostrada A4, dwie trasy europejskie E40 i E77 oraz cztery drogi krajowe nr: 7, 44, 79 i 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola