Belka
Środa, 8 Maja 2024   imieniny: Stanisław, Eryk, Liza
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Dom (nie)idealny. Pomagamy uchodźcom

Data publikacji: 2022-03-09, Data modyfikacji: 2022-03-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Dom (nie)idealny. Pomagamy uchodźcom

Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii to miejsce idealne: dla twórców, dla działalności kulturalnej i edukacyjnej. Powstał przy wsparciu Funduszy Europejskich Programu Infrastruktura i Środowisko. W trudnych czasach wojny u naszych sąsiadów, krakowski Dom Utopii pragnie stworzyć dom dla uchodźców-artystów.

Może nie będzie to dom idealny, chociaż na pewno każdy z pomagających uchodźcom z Ukrainy chciałby stworzyć takie miejsce – pełne domowego ciepła i spokoju. W tej chwili w Domu Utopii prowadzona jest zbiórka rzeczy niezbędnych dla tych, którzy uciekli przed wojną. Ale przede wszystkim twórcy Domu zapraszają artystów z Ukrainy i ich najbliższych. Chcą, by w tym trudnym czasie mogli skorzystać z pokojów, które na co dzień mają do dyspozycji polscy artyści i rezydenci z innych krajów. – Postaramy się, aby mogli u nas nie tylko znaleźć schronienie, ale także realizować projekty, które pomogą im wyrazić to, z czym się w tej chwili zmagają. Jeśli oczywiście będą na to gotowi – informuje Małgorzata Szydłowska, dyrektor ds. Domu Utopii na stronie internetowej Międzynarodowego Centrum Empatii.

Dom Utopii działa od czerwca 2021 roku w krakowskiej Nowej Hucie. Powstał jako efekt projektu „Przebudowa i modernizacja budynku os. Szkolne 26, tzw. Nowe Skrzydło dla Centrum Artystyczno-Edukacyjnego Dom Utopii”, który uzyskał dofinansowanie z Funduszy Europejskich w kwocie ponad 13 mln zł.

, Źródło artykułu: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krakowski - powiat w centralnej części  województwa małopolskiego z siedzibą w Krakowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice – Przeginia, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Słomki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki, zajmując powierzchnię 1229,62 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Ojcowski Park Narodowy, rezerwaty przyrody (Dolina Szklarki, Dolina Potoku Rudno, Dolina Eliaszówki, Dolina Mnikowska, Dolina Kluczwody, Dolina Racławki, Zimny Dół, Kajasówka i Wąwóz Bolechowicki), parki krajobrazowe (Rudniański Park Krajobrazowy, Tenczyński Park Krajobrazowy, Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie) oraz rzeka Wisła.

Do zabytków architektonicznych zalicza się: zespół pałacowo – parkowy Potockich i pałacyk  Vauxhall w Krzeszowicach, pałac w Niedźwiedziu, zespół dworski w Karniowicach, dwory w Książniczkach, Michałowicach, Młodziejowicach, Modlnicy i Tomaszowicach, dwór z parkiem w Świątnikach Górnych, dworek w Goszczycach, forty austriackie Bibice, Pękowice i  Zielonki – Marszowiec, Izba Regionalna w Bibicach, budynek łazienek „Zofia” w Krzeszowicach, stadnina koni i młyn w Wilczkowicach oraz liczne zabytkowe kościoły i kaplice. 

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle i usługach. W powiecie krakowskim działają liczne zakłady przemysłowe, np. Elektrownia Skawina, w Skawinie działają także zakłady metalurgiczne oraz zakłady spożywcze jak: Lajkonik, Gellwe w Zabierzowie czy Felix pod Słomnikami.

Przez powiat przebiega autostrada A4, dwie trasy europejskie E40 i E77 oraz cztery drogi krajowe nr: 7, 44, 79 i 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola