Wiadomości - Miejski serwis informacyjny: Kraków, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia
Belka
Środa, 22 Sierpnia 2018   imieniny: Maria, Cezary, Tymoteusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wiadomości
 
 

Ota Pavel. Autor najbardziej antydepresyjnej...

Data dodania: 2018-08-21
Choroba psychiczna Oty Pavla jest w gruncie rzeczy metaforą komunizmu. Sposób, w jaki żył autor "Śmierci pięknych saren", przypomina funkcjonowanie komunizmu w Czechosłowacji. Rozmo... więcej »
 
 

Stare tablice osiedlowe znikną z nowohuckich ulic....

Data dodania: 2018-08-21
Stały na nowohuckich osiedlach, informowały i opowiadały historię, były - jak mówią mieszkańcy - elementem tożsamości. Chodzi o tablice informacyjne z wizerunkiem osiedli. Zastąpi... więcej »
 
 

30. dzień protestów "Europo nie odpuszczaj". O...

Data dodania: 2018-08-21
Nie tylko protestujemy, ale rozmawiamy też o przyszłości Polski - zachęcał manifestujących Piotr Środa. Pod krakowskim sądem rozmawiano o świeckości państwa, przynależności Pols... więcej »
 
 

Małopolski protest przeciw projektowi...

Data dodania: 2018-08-21
Rygorystycznych norm dla węgla domaga się od premiera Morawieckiego i Ministerstwa Energii zarząd województwa małopolskiego. Przepisy ME, które miały wyeliminować odpady węglowe z d... więcej »
 
 

Co dalej ze spaloną tężnią koło Zalewu...

Data dodania: 2018-08-21
Krakowska prokuratura nie odnalazła podpalacza tężni w Nowej Hucie i umorzyła śledztwo. A do tego wbrew deklaracjom urzędników instalacja w tym roku nie zostanie odbudowana. więcej »
 
 

Kiedy kładka pieszo-rowerowa połączy Dębniki z...

Data dodania: 2018-08-21
Nawet dwa kilometry można by zaoszczędzić, gdyby zamiast trasy przez most Dębnicki lub Zwierzyniecki piesi i rowerzyści mogli przejeżdżać kładką nad Wisłą. Mieszkańcy pytają wp... więcej »
 
 

Wycinka drzew na gruntach Caritas w Bronowicach. ZZM...

Data dodania: 2018-08-21
Zarząd Zieleni Miejskiej zawiadamia policję w sprawie 200 drzew, które wyciął Caritas, by w ich miejsce postawić bloki. Wycinkę przeprowadzono w miejscu, gdzie występują chronione g... więcej »
 
 

Specjalność: rolowane bramy i kraty. "Naprawdę...

Data dodania: 2018-08-21
- Kiedyś pobiłem rekord, 216 odebranych połączeń w ciągu jednego dnia. Postanowiłem coś z tym zrobić. Teraz jak telefon zadzwoni sześć razy, to jest dużo. Z firmą kontaktuję si... więcej »
 
 

Cracovia. Sebastian Strózik i ojcowskie lekcje futbolu

Data dodania: 2018-08-21
Sebastian Strózik, 19-letni napastnik Cracovii, wspomina, że kiedyś dostał szlaban na kopanie piłki prawą nogą. To naciągana teoria, ale być może bez tamtego zakazu nie powstałby ... więcej »
 
 

Tatry. Trwa akcja TOPR w rejonie...

Data dodania: 2018-08-21
Dwa zespoły ratowników Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego wyruszyły po dwójkę turystów, która utknęła w rejonie Starorobociańskiego Wierchu w Tatrach Zachodnich. więcej »
 


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 7617
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krakowski - powiat w centralnej części  województwa małopolskiego z siedzibą w Krakowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice – Przeginia, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Słomki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki, zajmując powierzchnię 1229,62 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Ojcowski Park Narodowy, rezerwaty przyrody (Dolina Szklarki, Dolina Potoku Rudno, Dolina Eliaszówki, Dolina Mnikowska, Dolina Kluczwody, Dolina Racławki, Zimny Dół, Kajasówka i Wąwóz Bolechowicki), parki krajobrazowe (Rudniański Park Krajobrazowy, Tenczyński Park Krajobrazowy, Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie) oraz rzeka Wisła.

Do zabytków architektonicznych zalicza się: zespół pałacowo – parkowy Potockich i pałacyk  Vauxhall w Krzeszowicach, pałac w Niedźwiedziu, zespół dworski w Karniowicach, dwory w Książniczkach, Michałowicach, Młodziejowicach, Modlnicy i Tomaszowicach, dwór z parkiem w Świątnikach Górnych, dworek w Goszczycach, forty austriackie Bibice, Pękowice i  Zielonki – Marszowiec, Izba Regionalna w Bibicach, budynek łazienek „Zofia” w Krzeszowicach, stadnina koni i młyn w Wilczkowicach oraz liczne zabytkowe kościoły i kaplice. 

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle i usługach. W powiecie krakowskim działają liczne zakłady przemysłowe, np. Elektrownia Skawina, w Skawinie działają także zakłady metalurgiczne oraz zakłady spożywcze jak: Lajkonik, Gellwe w Zabierzowie czy Felix pod Słomnikami.

Przez powiat przebiega autostrada A4, dwie trasy europejskie E40 i E77 oraz cztery drogi krajowe nr: 7, 44, 79 i 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola