Belka
Środa, 8 Maja 2024   imieniny: Stanisław, Eryk, Liza
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Fasada Roku 2020 z rekordem!

Data publikacji: 2020-10-07, Data modyfikacji: 2020-10-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Fasada Roku 2020 z rekordem!

30 września br. był ostatnim dniem przyjmowania zgłoszeń kandydatów do tytułu Fasada Roku 2020. Rywalizacja wchodzi tym samym w etap rozstrzygnięć. I choć jeszcze chwilę musimy na nie poczekać, jedno wiemy już na pewno. Tegoroczna edycja jest rekordową w 14-letniej historii konkursu. Aby wyłonić zwycięzców w pięciu kategoriach jury będzie musiało w tym roku ocenić łącznie 277 elewacji!

Konkurs, którego ideą jest zwrócenie uwagi na rolę elewacji w przestrzeni miejskiej oraz promowanie dobrych praktyk budowlanych, wystartował 1 kwietnia br. Przez pół roku biura projektowe, architekci, inwestorzy i wykonawcy wysuwali swoje kandydatury do tytułu Fasada Roku 2020 w pięciu kategoriach: budynek jednorodzinny, budynek wielorodzinny, budynek niemieszkalny, budynek po termomodernizacji oraz budynek zabytkowy po renowacji. W efekcie na liście uczestników znalazło się 277 elewacji wykończone materiałami firmy Baumit.

Tym samym pobity został dotychczasowy rekord frekwencji, należący do edycji 2019, która zgromadziła na starcie 225 elewacji z całej Polski. Wśród pretendentów do tytułu Fasada Roku 2020 są przedstawiciele niemal wszystkich województw - zarówno dużych miast, jak i małych miejscowości.

Najliczniej reprezentowaną grupą wśród uczestników są nowe budynki wielorodzinne - na starcie zameldowało się aż 139 takich obiektów. W pozostałych kategoriach również należy spodziewać się zaciętej rywalizacji. Apetyt na zwycięstwo ma: 31 nowych domów jednorodzinnych, 22 nowe budynki niemieszkalne, 47 budynków po termomodernizacji oraz 38 budynków zabytkowowych po renowacji. W każdej grupie poziom jest wyrównany i próżno szukać zdecydowanego faworyta.

Ostatni miesiąc głosowania!

Znamy już pełną listę uczestników, czas na rozstrzygnięcia. Pierwsze z nich poznamy już z końcem tego miesiąca, kiedy to zostanie zamknięte głosowanie publiczności, które od 1 maja br. trwa na stronie. Internauci oceniają dowolną liczbę kandydatów, przyznając swoim głosom wagi w skali od 1 do 5 gwiazdek, w zależności od tego, który obiekt podoba im się bardziej od innych. Mają na to czas do 31 października br. Realizacje, które wypadną najlepiej w głosowaniu otrzymają „wyróżnienie internautów".

Kogo wybierze jury?

Tego dowiemy się w listopadzie - wówczas głos zabierze niezależne jury, w którego skład wchodzą wybitni architekci i branżowi eksperci. Zwycięzca każdej kategorii zostanie obwołany Fasadą Roku 2020, otrzyma 10 000 zł i zapewni sobie pewne miejsce w międzynarodowej rozgrywce - Baumit Life Challenge, w której uczestnicy rywalizują o miano Europejskiej Fasady Roku oraz jeszcze wyższe nagrody finansowe. Bez względu na późniejsze rozstrzygnięcie, już sam udział w Baumit Life Challenge będzie dla uczestników kolejną wspaniałą przygodą.

, Źródło artykułu: BUENA VISTA media group
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krakowski - powiat w centralnej części  województwa małopolskiego z siedzibą w Krakowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice – Przeginia, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Słomki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki, zajmując powierzchnię 1229,62 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Ojcowski Park Narodowy, rezerwaty przyrody (Dolina Szklarki, Dolina Potoku Rudno, Dolina Eliaszówki, Dolina Mnikowska, Dolina Kluczwody, Dolina Racławki, Zimny Dół, Kajasówka i Wąwóz Bolechowicki), parki krajobrazowe (Rudniański Park Krajobrazowy, Tenczyński Park Krajobrazowy, Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie) oraz rzeka Wisła.

Do zabytków architektonicznych zalicza się: zespół pałacowo – parkowy Potockich i pałacyk  Vauxhall w Krzeszowicach, pałac w Niedźwiedziu, zespół dworski w Karniowicach, dwory w Książniczkach, Michałowicach, Młodziejowicach, Modlnicy i Tomaszowicach, dwór z parkiem w Świątnikach Górnych, dworek w Goszczycach, forty austriackie Bibice, Pękowice i  Zielonki – Marszowiec, Izba Regionalna w Bibicach, budynek łazienek „Zofia” w Krzeszowicach, stadnina koni i młyn w Wilczkowicach oraz liczne zabytkowe kościoły i kaplice. 

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle i usługach. W powiecie krakowskim działają liczne zakłady przemysłowe, np. Elektrownia Skawina, w Skawinie działają także zakłady metalurgiczne oraz zakłady spożywcze jak: Lajkonik, Gellwe w Zabierzowie czy Felix pod Słomnikami.

Przez powiat przebiega autostrada A4, dwie trasy europejskie E40 i E77 oraz cztery drogi krajowe nr: 7, 44, 79 i 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola