Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kraków: Ekopudełko sposobem na trudne odpady

Data publikacji: 2018-12-07, Data modyfikacji: 2018-12-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Kraków: Ekopudełko sposobem na trudne odpady

Od czwartku, 6 grudnia, mieszkańcy Krakowa mogą bez żadnych dodatkowych opłat oddawać kłopotliwe i niebezpieczne odpady w kolejnych punktach w mieście – w ekopudełkach, które pełnią rolę minilamusowni.

Kolejne trzy z nich zostały ustawione przy wejściach do galerii handlowych:


Centrum Handlowego M1 (od strony ul. Dobrego Pasterza)
Centrum Handlowego Serenada (pierwsze wejście od prawej strony)
Galerii Krakowskiej (od strony ul. Pawiej).

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania będzie sukcesywnie zwiększać liczbę punktów, w których staną kolejne ekopudełka. W toku są rozmowy z kolejnymi partnerami. Planowane jest także ustawienie ekopudełek w różnych punktach miasta - zwłaszcza przy węzłach przesiadkowych, np. na rondzie Mogilskim.
Co można wrzucić do ekopudełka?
Do ekopudełek można wrzucić odpady niebezpieczne, których nie można wrzucać do przydomowych pojemników na odpady. Są to:

baterie
drobna elektronika
płyty kompaktowe
żarówki.

Natomiast igły, ampułkostrzykawki i przeterminowane lekarstwa można oddać do specjalistycznego pojazdu MPO, który będzie czekał przy konkretnym ekopudelku według harmonogramu dostępnego na stronach internetowych MPO. 
Wyjątkiem od tej reguły są dwa ekopudełka, które są zlokalizowane na terenach zarządzanych przez MPO: w lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1 i w punkcie gromadzenia odpadów wielkogabarytowych Barycz przy ul. Krzemienieckiej 40. Tam zużyte lekarstwa, igły i ampułkostrzykawki można wrzucać bezpośrednio do ekopudełka. Taki podział wynika wprost z przepisów, które nie pozwalają pozostawiać odpadów niebezpiecznych bez nadzoru.

Przypominamy też, że duże elektroodpady od mieszkańców odbiera elektrobrygada na telefon – po umówieniu się na termin pod numerem telefonu 801 084 084, a inne rodzaje odpadów niebezpiecznych oraz odpadów kłopotliwych (gruz, meble, opony, itp.) można oddawać w lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1 i w punkcie gromadzenia odpadów wielkogabarytowych Barycz przy ul. Krzemienieckiej 40.

jednostki samorządu terytorialnego, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krakowski - powiat w centralnej części  województwa małopolskiego z siedzibą w Krakowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice – Przeginia, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Słomki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki, zajmując powierzchnię 1229,62 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Ojcowski Park Narodowy, rezerwaty przyrody (Dolina Szklarki, Dolina Potoku Rudno, Dolina Eliaszówki, Dolina Mnikowska, Dolina Kluczwody, Dolina Racławki, Zimny Dół, Kajasówka i Wąwóz Bolechowicki), parki krajobrazowe (Rudniański Park Krajobrazowy, Tenczyński Park Krajobrazowy, Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie) oraz rzeka Wisła.

Do zabytków architektonicznych zalicza się: zespół pałacowo – parkowy Potockich i pałacyk  Vauxhall w Krzeszowicach, pałac w Niedźwiedziu, zespół dworski w Karniowicach, dwory w Książniczkach, Michałowicach, Młodziejowicach, Modlnicy i Tomaszowicach, dwór z parkiem w Świątnikach Górnych, dworek w Goszczycach, forty austriackie Bibice, Pękowice i  Zielonki – Marszowiec, Izba Regionalna w Bibicach, budynek łazienek „Zofia” w Krzeszowicach, stadnina koni i młyn w Wilczkowicach oraz liczne zabytkowe kościoły i kaplice. 

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle i usługach. W powiecie krakowskim działają liczne zakłady przemysłowe, np. Elektrownia Skawina, w Skawinie działają także zakłady metalurgiczne oraz zakłady spożywcze jak: Lajkonik, Gellwe w Zabierzowie czy Felix pod Słomnikami.

Przez powiat przebiega autostrada A4, dwie trasy europejskie E40 i E77 oraz cztery drogi krajowe nr: 7, 44, 79 i 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola