Belka
Wtorek, 14 Maja 2024   imieniny: Maciej, Bonifacy, Dobiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kraków: Smakowity festiwal

Data publikacji: 2018-08-08, Data modyfikacji: 2018-08-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Kraków: Smakowity festiwal

Od 15 do 19 sierpnia, już po raz szesnasty, na Małym Rynku odbędzie się Festiwal Pierogów. Oprócz kilkudniowego ucztowania i warsztatów kulinarnych na uczestników czeka tradycyjnie program artystyczno-muzyczny.

W tym roku będzie można spróbować pierogów z 15 różnych punktów gastronomicznych, które zawalczą o dwie nagrody: przyznawaną przez jurorów statuetkę św. Jacka z pierogami oraz nagrodę publiczności - statuetkę Kazimierza Wielkiego. Znając gusta uczestników po poprzednim festiwalu organizatorzy postanowili poświęcić w tym roku konkurs główny pierogom ruskim, publiczność natomiast będzie mogła głosować na dowolne pierogi.

Na najlepszego pieroga będzie mógł zagłosować każdy, kto 17 sierpnia odwiedzi Mały Rynek, skosztuje oferowanych produktów i wypełni kupon konkursowy. Głosowanie potrwa do godziny 18. Laureatów obu konkursów poznamy 19 sierpnia w samo południe.

Każdego z festiwalowych dni wszyscy, którzy odwiedzą Mały Rynek będą mieli niezwykłą przyjemność nie tylko zjadać, ale też lepić pierogi na warsztatach odbywających się na scenie. O 11.00, 13.00 i 15.00 odbywać się będą darmowe warsztaty lepienia pierogów – sztuki dla jednych łatwej, dla innych trudnej, lecz dla wszystkich – satysfakcjonującej i pysznej w efektach.

15 sierpnia to dzień „Cudownej Mocy Bukietów” – rozpocznie go mszą św. w intencji gastronomików i kupców krakowskich (Bazylika Mariacka, godz. 11.15). W ramach wydarzenia towarzyszącemu Festiwalowi Pierogów, na scenie odbędą się pokazy florystyczne, występy artystyczne, a także konkurs na najpiękniejszy bukiet zielny – przyjmowanie zgłoszeń i rejestracja bukietów odbędzie się w godzinach 10.00-13.00 obok sceny na Małym Rynku. O 14.00 poznamy zwycięzców.
Przez pięć festiwalowych dni nie zabraknie także koncertów krakowskich zespołów prezentujących różne muzyczne stylistyki:

W środę, 15 sierpnia, o godz. 15.00 na scenie wystąpią Lachersi, a o godz. 19.00 Kraków Street Band,
W czwartek, 16 sierpnia o godz. 19.00 zagra Sokół Orkestar,
W piątek, 17 sierpnia o godz. 19.00 wystąpi dobrze znana wszystkim Kapela Hanki Wójciak z energetycznym repertuarem folkowym,
W sobotę, 18 sierpnia o godz. 19.00 zagra Cheap Tobacco,
W niedzielę, 19 sierpnia o godz. 19:00 natomiast - Lazy Swingers Band.

Organizatorami Festiwalu są: Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Krakowska Kongregacja Kupiecka.

jednostki samorządu terytorialnego, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krakowski - powiat w centralnej części  województwa małopolskiego z siedzibą w Krakowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice – Przeginia, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Słomki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki, zajmując powierzchnię 1229,62 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Ojcowski Park Narodowy, rezerwaty przyrody (Dolina Szklarki, Dolina Potoku Rudno, Dolina Eliaszówki, Dolina Mnikowska, Dolina Kluczwody, Dolina Racławki, Zimny Dół, Kajasówka i Wąwóz Bolechowicki), parki krajobrazowe (Rudniański Park Krajobrazowy, Tenczyński Park Krajobrazowy, Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie) oraz rzeka Wisła.

Do zabytków architektonicznych zalicza się: zespół pałacowo – parkowy Potockich i pałacyk  Vauxhall w Krzeszowicach, pałac w Niedźwiedziu, zespół dworski w Karniowicach, dwory w Książniczkach, Michałowicach, Młodziejowicach, Modlnicy i Tomaszowicach, dwór z parkiem w Świątnikach Górnych, dworek w Goszczycach, forty austriackie Bibice, Pękowice i  Zielonki – Marszowiec, Izba Regionalna w Bibicach, budynek łazienek „Zofia” w Krzeszowicach, stadnina koni i młyn w Wilczkowicach oraz liczne zabytkowe kościoły i kaplice. 

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle i usługach. W powiecie krakowskim działają liczne zakłady przemysłowe, np. Elektrownia Skawina, w Skawinie działają także zakłady metalurgiczne oraz zakłady spożywcze jak: Lajkonik, Gellwe w Zabierzowie czy Felix pod Słomnikami.

Przez powiat przebiega autostrada A4, dwie trasy europejskie E40 i E77 oraz cztery drogi krajowe nr: 7, 44, 79 i 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola