Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Seminarium Kultura – podstawowy mechanizm rozwoju miasta

Data publikacji: 2018-10-04, Data modyfikacji: 2018-10-05
A A AWydrukDrukuj  
 
 Seminarium Kultura – podstawowy mechanizm rozwoju miasta

Czy kultura i ekonomia to sfery rozbieżne? A może wręcz przeciwnie – ich połączenie to szansa na zrównoważony rozwój miasta? Na te oraz inne pytania dotyczące kultury w zurbanizowanym świecie odpowiedzą eksperci podczas seminarium Kultura jako podstawowy mechanizm rozwoju miasta. Spotkanie odbędzie się 5 października w Krakowie, w Polskiej Akademii Umiejetności, ul. Sławkowska 17, Duża Aula. Wstęp wolny.

Przez długi czas kultura i ekonomia były traktowane jako sfery rozłączne. Gdy ich fuzja zainteresowała specjalistów od zarządzania miastem, rozpoczęła się budowa spójności społecznej polegającej na modelu polityki, w której kultura jest kluczowym mechanizmem miejskich przemian. Za przykład może posłużyć działalność Komitetu ds. Kultury Zjednoczonych Miast i Samorządów Lokalnych. Ta globalna platforma już w 2004 roku opublikowała dokument Agenda 21 dla kultury, w którym kulturę traktuje się jako czwarty filar zrównoważonego rozwoju.

Seminarium Kultura jako podstawowy mechanizm rozwoju miasta ma być dyskusją o modelu kształtowania polityki miejskiej, który uwzględnia nie tylko rozkwit sektorowej działalności kulturalnej prowadzącej do odtwarzania i pomnażania zasobów dziedzictwa kulturowego miasta, ale także przenikanie kultury do wszystkich form aktywności miejskiej.

Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki tematyczne pierwszy będzie dotyczył problemu rewitalizacji obszarów miejskich w oparciu o kulturę – culture-led regeneration. Podczas drugiego będą poruszane kwestie polityki miejskiej oraz roli i miejsca, jakie powinna odgrywać w niej działalność kulturalna.

Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się w trakcie wykładów wprowadzających oraz prezentacji studiów przypadków polscy i zagraniczni eksperci-praktycy. Wśród nich będą między innymi: prof. Jerzy Hausner, prof. Franco Bianchini, Łukasz Kumecki, Artur Celiński, Adam Gudell czy dr Joanna Sanetra-Szeliga.

Seminarium jest jednym z cyklicznych spotkań prowadzonych w całej Polsce, stanowiących wstęp do trzeciej edycji Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości – Open Eyes Economy Summit w Krakowie (20–21 listopada 2018).
Open Eyes Economy Summit to międzynarodowy kongres ekonomii opartej na wartościach społecznych, odbywający się raz do roku, jesienią, w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Jednak nie trzeba jechać do stolicy Małopolski, aby zetknąć się z ekonomią wartości. Cykl Open Eyes Economy on Tour to seminaria, minikonferencje, sesje o charakterze merytorycznym, które odbywają się w wielu polskich i wybranych europejskich miastach. Celem spotkań jest nawiązywanie kontaktów i rozwijanie ogólnopolskich oraz międzynarodowych inicjatyw, a w dłuższej perspektywie stworzenie jak największego forum wymiany doświadczeń, inspiracji oraz idei.

Open Eyes Economy Summit odbywa się w Krakowie od 2016 roku, gromadzi wybitne osobistości ze świata nauki, ekonomii, kultury i polityki. Kongres jest poświęcony ekonomii opartej na wartościach społecznych. Pomysłodawcami wydarzenia są prof. Jerzy Hausner i Mateusz Zmyślony. W tym roku odbędzie się 20–21 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Głównym patronem medialnym wydarzenia jest Dziennik Gazeta Prawna. Głównym Partnerem OEE on Tour 2018 jest Miasto Kraków oraz Województwo Małopolskie.

JK
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat krakowski - powiat w centralnej części  województwa małopolskiego z siedzibą w Krakowie. W skład powiatu wchodzą gminy: Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice – Przeginia, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Słomki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki, zajmując powierzchnię 1229,62 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Ojcowski Park Narodowy, rezerwaty przyrody (Dolina Szklarki, Dolina Potoku Rudno, Dolina Eliaszówki, Dolina Mnikowska, Dolina Kluczwody, Dolina Racławki, Zimny Dół, Kajasówka i Wąwóz Bolechowicki), parki krajobrazowe (Rudniański Park Krajobrazowy, Tenczyński Park Krajobrazowy, Bielańsko – Tyniecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie) oraz rzeka Wisła.

Do zabytków architektonicznych zalicza się: zespół pałacowo – parkowy Potockich i pałacyk  Vauxhall w Krzeszowicach, pałac w Niedźwiedziu, zespół dworski w Karniowicach, dwory w Książniczkach, Michałowicach, Młodziejowicach, Modlnicy i Tomaszowicach, dwór z parkiem w Świątnikach Górnych, dworek w Goszczycach, forty austriackie Bibice, Pękowice i  Zielonki – Marszowiec, Izba Regionalna w Bibicach, budynek łazienek „Zofia” w Krzeszowicach, stadnina koni i młyn w Wilczkowicach oraz liczne zabytkowe kościoły i kaplice. 

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle i usługach. W powiecie krakowskim działają liczne zakłady przemysłowe, np. Elektrownia Skawina, w Skawinie działają także zakłady metalurgiczne oraz zakłady spożywcze jak: Lajkonik, Gellwe w Zabierzowie czy Felix pod Słomnikami.

Przez powiat przebiega autostrada A4, dwie trasy europejskie E40 i E77 oraz cztery drogi krajowe nr: 7, 44, 79 i 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola